• info@krakwest.pl
  • +48 791 298 488
header_image

Wynajem mieszkania – krok po kroku


28/04/2015
Kategoria:   Informacje, Porady
Żródło: www.infor.pl

Co powinniśmy wiedzieć o wynajmowaniu mieszkań? Jakie prawa mają najemcy, a jakie obowiązki? Na co zwrócić uwagę przy sporządzaniu umowy i dlaczego warto być ostrożnym i skrupulatnym przy odbiorze mieszkania? Tutaj znajdziesz odpowiedź.

Wynajmowanie mieszkanie to często droga przez mękę. Niestety nie zawsze problemy kończą się wraz z podpisaniem umowy. Zanim podpiszemy się pod nią warto dowiedzieć się czegoś na temat ram prawnych wynajmu mieszkania. Tutaj zdobędziesz podstawowe informacje oraz dowiesz się gdzie pogłębić swoją wiedzę. Skorzystaj również z obszernej bazy wzorów pism i umów.

POBIERZ WZORY: Umowy najmu i dzierżawy

Obowiązek meldunkowy?

Jeszcze do niedawna był tyleż powszechnych, co i powszechnie nieprzestrzeganym prawem. Obowiązek meldunkowy spoczywa także na najemca i to w dodatku pod groźbą finansowej kary. Sytuacja ta ulegnie zmianie od 1 sierpnia 2011 r. Sam obowiązek meldunkowy jednak pozostanie.

Czytaj: Co dalej z obowiązkiem meldunkowym?

Czytaj: Meldunek to obowiązek najemcy, nie wynajmującego

Protokół odbioru mieszkania?

Dobrze spisania umowa najmu powinna być w miarę szczegółowa. Jeżeli wynajmujący żąda kaucji trzeba taki fakt zawrzeć w umowie. Nie mniej istotne jest dokładne opisanie mieszkania. Obowiązkiem najemcy jest oddanie mieszkania w stanie niepogorszonym. Przy odbiorze warto zatem spisać protokół i dokładnie opisać stan mieszkania. Chcesz wiedzieć więcej?

Czytaj: Co zawrzeć w umowie najmu mieszkania i jak dochodzić roszczeń?

Najem przez agencję?

Szukając mieszkania bardzo często natykamy się na oferty z agencji. Co powinniśmy wiedzieć jeżeli decydujemy się skorzystać z usług profesjonalnego pośrednika?

Czytaj: Co warto wiedzieć o umowie z agencją nieruchomości?

Czytaj: Czy agencji zawsze trzeba płacić prowizję przy wynajmie?

Malowanie ścian

O obowiązkach najemcy bardzo często przypominamy sobie, gdy zbliża się koniec naszej umowy. Wtedy przeważnie zaczynamy się zastanawiać jakie naprawy mogą obciążać nas, czyli najemców. Częstym problemem jest kwestia malowania ścian. Czy to obowiązek najemcy?

Czytaj: Czy najemca musi odmalować ściany?

Wypowiedzenie umowy

Równie palącym problemem może być kwestia wypowiedzenia umowy. Nie zawsze bowiem taka możliwość będzie możliwa. W sytuacji zawarcia umowy na czas określony, wypowiedzenie będzie możliwe tylko wtedy, gdy taka możliwość została przewidziana w umowie, a wypowiedzenie może nastąpić tylko w wypadkach przewidzianych przez umowę. Z kolei wypowiedzenie umowy przez wynajmującego podlega ścisłemu ograniczeniu.

Czytaj: Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania

Czytaj: Jak i kiedy wynajmujący może wypowiedzieć umowę najmu mieszkania?

Kto naprawia mieszkanie?

Bardzo ważnym jest również ustalenie na kim ciąży obowiązek napraw w mieszkaniu. W tej kwestii należy odróżnić sytuacje w których określone naprawy powinien wykonać wynajmujący, od drobnych napraw, które obciążają najemcę. Na wynajmującym spoczywają obowiązki utrzymania w należytym stanie, porządku i czystości pomieszczeń i urządzeń budynku, służących do wspólnego użytku mieszkańców, oraz jego otoczenia; dokonywanie napraw budynku, jego pomieszczeń i urządzeń (art. 6a ustawy o ochronie praw lokatorów).

Czytaj: Jak wyegzekwować utrzymanie w należytym stanie przedmiotu najmu?

Najemca powinien pamiętać również o tym, że dokonywanie zmian w mieszkaniu jest ograniczone. W określonych sytuacjach najemca nie musi prosić wynajmującego zgodę na daną zmianę. Będzie tak np. w przypadku założenia linii telefonicznej. W innych sytuacjach jednak przeważnie zgoda wynajmującego będzie konieczna.

Czytaj: Czy można wyremontować lokal bez zgody wynajmującego?

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze

Dodaj komentarz

  • Szukaj ogłoszeń

  • Kalkulator pożyczki

    Przelicz